Nichicon LDQ2D471MERYGA technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 910uA |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.45A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |