Nichicon LGNW6331MELC30 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.378inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.11mA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 3000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.42A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Bulk |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 420V |
| DC Rated Voltage | 420V |