Nichicon LGR2E391MELA35 technical specifications.
| Capacitance | 390uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dissipation Factor | 0.15% |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Diameter | 1.5mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 930uA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GR |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |