Nichicon LGR2E471MELC30 technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dissipation Factor | 0.15% |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.26inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.02mA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GR |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |