Nichicon LGU2W181MELB technical specifications.
| Capacitance | 180uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 30mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.181inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.5mA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 3000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GU |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |