Nichicon LGW2D182MELC40 technical specifications.
| Capacitance | 1.8mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 1.575inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 4.62A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GW |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |