The LGX2E391MELZ35 is a 390uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a maximum operating temperature of 105°C. It is designed for through hole mounting and has a radial package with a 22mm diameter and a 35mm height. The capacitor is rated for a maximum DC voltage of 250V and has a leakage current of 930uA. It is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging with a quantity of 250 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2E391MELZ35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 390uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 930uA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.44A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2E391MELZ35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.