The Nichicon LGX2E471MELZ40 is a 470uF radial aluminum electrolytic capacitor with a 250V voltage rating. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is RoHS compliant and has a leakage current of 1.02mA. It measures 22mm in diameter and 40mm in height, with a lead pitch of 10mm and a lead diameter of 0.8mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2E471MELZ40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.02mA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.62A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2E471MELZ40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.