The Nichicon LGX2E561MELZ45 is a 560uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance, rated for 250V. It features a through hole package with a 10mm lead pitch and 0.8mm lead diameter. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and has a life expectancy of 5000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2E561MELZ45 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 560uF |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.12mA |
| Length | 45mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2E561MELZ45 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.