This 100uF radial aluminum electrolytic capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is rated for 400V and has a tolerance of 20%. The capacitor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It has a leakage current of 600uA and a ripple current of 660mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 600uA |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 660mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| RoHS | Compliant |