The Nichicon LGX2G121MELZ30 is a 120uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a maximum operating temperature of 105°C. It has a diameter of 22mm, a height of 30mm, and a seated height of 0.866inch. The capacitor is designed for general-purpose applications and has a leakage current of 650uA. It is available in a bulk packaging with 250 units per package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2G121MELZ30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 120uF |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 650uA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 5000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 750mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2G121MELZ30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.