The LGX2G221MELZ45 is a 220uF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 400V. It has a radial package with a diameter of 22mm and a height of 45mm. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C. It is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. The capacitor has a leakage current of 880uA and a ripple current of 1.09A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2G221MELZ45 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 880uA |
| Length | 45mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.09A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2G221MELZ45 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.