The Nichicon LGX2G331MELA45 is a 330uF aluminum electrolytic capacitor with a 400V voltage rating and 20% tolerance. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a lead diameter of 0.8mm and a lead pitch of 10mm. It is RoHS compliant and has a leakage current of 1.08mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2G331MELA45 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.08mA |
| Length | 45mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2G331MELA45 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.