The LGX2H121MELB25 is a 120uF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 500V and a tolerance of 20%. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is packaged in bulk quantities of 200 and is compliant with RoHS regulations. It has a seated height of 1.063 inches and a lead pitch of 0.394 inches.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 120uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 820mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Compliant |