The LGX2H151MELA45 is a 150uF aluminum electrolytic capacitor with a 500V voltage rating and 20% tolerance. It has a radial package and is mounted through a hole. The capacitor operates between -25°C and 105°C. It is available in a bulk packaging quantity of 250 units and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2H151MELA45 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.08A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2H151MELA45 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.