The Nichicon LGX2W151MELZ40 is a 150uF radial through hole capacitor with a 20% tolerance and a maximum operating temperature of 105°C. It has a diameter of 22mm and a height of 40mm, with a lead diameter of 0.8mm and a lead pitch of 10mm. The capacitor has a leakage current of 770uA and a ripple current of 880mA. It is RoHS compliant and has a DC rated voltage of 450V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2W151MELZ40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Height | 40mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 770uA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 880mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2W151MELZ40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.