The Nichicon LGX2W181MELC25 is a 180uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a 450V voltage rating. It features a radial package with a 35mm diameter and a 25mm length. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2W181MELC25 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 180uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Leakage Current | 850uA |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LGX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2W181MELC25 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.