The Nichicon LGX2W271MELB40 is a 270uF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a radial package with a diameter of 30mm and a height of 40mm. The capacitor is through-hole mounted with a lead diameter of 0.8mm and a lead pitch of 10mm. It has a leakage current of 1.04mA and a ripple current of 1.33A. The Nichicon LGX2W271MELB40 is RoHS compliant and has a tolerance of 20%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2W271MELB40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 270uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.04mA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.33A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2W271MELB40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.