Nichicon LGX2W331MELC35 technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.15mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.39A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |