The Nichicon GX Series LGX2W391MELB50 is a 390uF 450V through hole aluminum electrolytic capacitor with a general purpose design. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It measures 30mm in diameter and 50mm in length, with a lead pitch of 10mm and a lead diameter of 0.8mm. The capacitor has a life of 5000 hours and a ripple current of 1.67A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGX2W391MELB50 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 390uF |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 50mm |
| Height - Seated (Max) | 1.181inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.25mA |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.67A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGX2W391MELB50 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.