The Nichicon LGY1C123MELZ35 is a general-purpose aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 12mF and a voltage rating of 16V. It has a radial package with a diameter of 22mm and a height of 35mm. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 250.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1C123MELZ35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 12mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.31mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1C123MELZ35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.