Nichicon's LGY1C183MELB30 is an 18mF 16V radial aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a leakage current of 1.6mA and a ripple current of 3A. The capacitor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It is a general-purpose capacitor with a tolerance of 20% and a life of 5000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1C183MELB30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 18mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.26inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.6mA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1C183MELB30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.