The Nichicon LGY1C223MELB35 is a 22mF aluminum electrolytic capacitor with a 16V voltage rating. It has a radial package with a 30mm diameter and 35mm length. The capacitor is designed for general-purpose use and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1C223MELB35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.77mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1C223MELB35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.