Nichicon's LGY1C333MHLB45 is a 33000uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 16VDC and 20% tolerance. It has a maximum operating temperature range of -40 to 105 degrees Celsius and a leakage current of 2170 at 5 minutes. The capacitor is designed for through-hole mounting with a snap-in termination style and a cylindrical can construction. It measures 30 by 45 in size and has a terminal pitch of 10.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 33000uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Ripple Current | 4000mA |
| Leakage Current | 2170@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 45mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |