The Nichicon LGY1C393MELB50 is a 39 millifarad aluminum electrolytic capacitor with a 16V voltage rating. It has a radial package and is designed for general purpose use. The capacitor is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 50°C. It is available in a bulk packaging configuration with 200 pieces per package. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1C393MELB50 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 39mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 50mm |
| Height - Seated (Max) | 1.181inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 2.36mA |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 5000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 4.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1C393MELB50 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.