This Nichicon LGY1C393MHLC40 is a 39000uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 16VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 4300 and a leakage current of 2360 at 5 minutes. The capacitor is designed for through-hole mounting and features a snap-in termination style. It has a cylindrical can construction and a terminal pitch of 10. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 39000uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Ripple Current | 4300mA |
| Leakage Current | 2360@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 35 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |