This 10mF aluminum electrolytic capacitor has a 25V voltage rating and is packaged in a radial through-hole configuration. It features a general purpose design with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor has a leakage current of 1.5mA and a ripple current of 2.3A, and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1E103MELZ40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.5mA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1E103MELZ40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.