This 12mF aluminum electrolytic capacitor has a 25V voltage rating and is available in a radial package. It features a general purpose design and is suitable for a variety of applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging option with 200 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1E123MELB30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 12mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.26inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.64mA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.6A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1E123MELB30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.