This aluminum cylindrical can electrolytic capacitor features a capacitance of 12000uF, a DC rated voltage of 25VDC, and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 2600 and a leakage current of 1640 at 5 minutes. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and has a size of 22 X 45. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 12000uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 2600mA |
| Leakage Current | 1640@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 22 X 45mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |