This 15mF aluminum electrolytic capacitor has a voltage rating of 25V and is packaged in a radial format with a diameter of 25mm and a height of 45mm. It is designed for general-purpose use and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It is available in a bulk packaging with 250 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 0.984inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.83mA |
| Length | 45mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 5000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| RoHS | Compliant |