This 15000uF electrolytic capacitor is rated for 25VDC with 20% tolerance. It has a DC rated voltage of 25V and a ripple current of 2900. The leakage current is 1830uA after 5 minutes. The capacitor has a lifetime of 5000 hours and operates between -40°C and 105°C. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a snap-in termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15000uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 2900mA |
| Leakage Current | 1830@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |