This 5600uF electrolytic capacitor is rated for 25VDC with a 20% tolerance. It has a DC rated voltage of 25V and a ripple current of 1800. The capacitor features a snap-in termination style and a cylindrical aluminum can construction. It is designed for through hole mounting and has a terminal pitch of 10. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 5600uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 1800mA |
| Leakage Current | 1120@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 22 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |