This 8200uF electrolytic capacitor has a rated voltage of 25VDC and a tolerance of 20%. It features a ripple current of 2100 and a leakage current of 1350 microamps at 5 minutes. The capacitor has a lifetime of 5000 hours and operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a snap-in termination style with a 10mm terminal pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 8200uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 2100mA |
| Leakage Current | 1350@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 25mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |