The Nichicon LGY1E822MHLZ35 is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 8200uF and a voltage rating of 25VDC. It has a tolerance of 20% and a DC rated voltage of 25V. The capacitor is designed to handle a ripple current of 2100 and has a leakage current of 1350 at 5 minutes. It has a lifetime of 5000 hours and is constructed with an aluminum cylindrical can. The capacitor is mounted through a snap-in terminal with a pitch of 10mm and is suitable for operation between -40°C and 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 8200uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 2100mA |
| Leakage Current | 1350@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 22 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |