This 10mF aluminum electrolytic capacitor from Nichicon features a radial package with a 30mm diameter and 50mm length. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 50°C. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, with a tolerance of 20% and a voltage rating of 50V. It has a leakage current of 2.12mA and a ripple current of 3.1A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1H103MELB50 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 50mm |
| Height - Seated (Max) | 1.181inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 2.12mA |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 5000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1H103MELB50 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.