This 10000uF electrolytic capacitor is rated for 50VDC with a 20% tolerance. It has a maximum ripple current of 3100 and a leakage current of 2120 microamps after five minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a snap-in termination style. It can operate between -40 and 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10000uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 3100mA |
| Leakage Current | 2120@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 50mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |