The Nichicon LGY1H332MELZ35 is a 3.3mF aluminum electrolytic capacitor with a 50V voltage rating. It is a general-purpose component with a radial package and through-hole mount. Operating temperature range is -40°C to 105°C. The capacitor has a leakage current of 1.21mA and a ripple current of 1.8A. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 250.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1H332MELZ35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.21mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1H332MELZ35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.