Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1H472MELA35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.45mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1H472MELA35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Nichicon LGY1H472MELA35
850W offline bidirectional UPS design using IRFS7440 MOSFETs and XMC1301 MCU for 12V DC to 230V AC power conversion using low-frequency iron-cored transformers.