This 5.6mF aluminum electrolytic capacitor has a voltage rating of 50V and a tolerance of 20%. It is designed for general purpose use and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is packaged in a radial case with a diameter of 25mm and a height of 40mm. It is available in a bulk packaging quantity of 250 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1H562MELA40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 5.6mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.58mA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1H562MELA40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.