The Nichicon LGY1H682MHLB35 is a 6800uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature range of -40°C to 105°C and is designed for through-hole mounting. The capacitor has a cylindrical can construction and snap-in terminals with a pitch of 10mm. It is rated for a lifetime of 5000 hours and has a maximum ripple current of 2500mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 6800uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 2500mA |
| Leakage Current | 1740@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |