The Nichicon LGY1H822MHLB40 is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 8200uF and a DC rated voltage of 50VDC. It features a 20% tolerance and a ripple current of 2800. The capacitor has a leakage current of 1920 at 5 minutes and a lifetime of 5000 hours. It is designed for through-hole mounting with a snap-in termination style and is constructed with an aluminum cylindrical can. The capacitor operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 8200uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 2800mA |
| Leakage Current | 1920@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |