Nichicon's LGY1J103MHLC50 is a 10000uF 63VDC aluminum electrolytic capacitor with 20% tolerance and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius. It features a snap-in termination style and a cylindrical can construction. The capacitor is rated for a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and has a lifetime of 5000 hours. It measures 35 by 50 millimeters in size and has a terminal pitch of 10 millimeters.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10000uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Ripple Current | 3800mA |
| Leakage Current | 2380@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 35 X 50mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |