The LGY1J152MELA25 is a 1.5mF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 63V. It features a radial package with a diameter and height of 25mm. The capacitor has a leakage current of 920uA and a ripple current of 1.5A. It operates within a temperature range of -40°C to 105°C and is RoHS compliant. The capacitor is available in bulk packaging with a quantity of 250 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.5mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 920uA |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| RoHS | Compliant |