The Nichicon LGY1J182MHLZ30 is a 1800uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 63VDC and a tolerance of 20%. It has a high ripple current rating of 1600 and a low leakage current of 1010uA at 5 minutes. The capacitor is designed for through-hole mounting and features a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Ripple Current | 1600mA |
| Leakage Current | 1010@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 22 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |