This aluminum electrolytic capacitor features a capacitance of 4700uF and a DC rated voltage of 63VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current of 2600. The capacitor is designed for through hole mounting and has a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 4700uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Ripple Current | 2600mA |
| Leakage Current | 1630@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 25 X 50mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |