The Nichicon LGY1K102MELZ25 is a 1mF radial through hole capacitor with a voltage rating of 80V and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 5000°C, which is likely a typo and should be 0°C. The capacitor has a leakage current of 840uA and a ripple current of 1.3A. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 250.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1K102MELZ25 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 840uA |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 5000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1K102MELZ25 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.