This 1000uF electrolytic capacitor has a DC rated voltage of 80VDC and a tolerance of 20%. It features a ripple current of 1300 and a leakage current of 840 at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 10. It is designed for through hole mounting and has a lifetime of 5000 hours. The operating temperature range is -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 80VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 80VDC |
| Ripple Current | 1300mA |
| Leakage Current | 840@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 22 X 25mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |