The Nichicon LGY1K122MELZ30 is a 22mm radial aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1.2mF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is through-hole mounted and has a lead pitch of 10mm. It is RoHS compliant and has a life of 5000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1K122MELZ30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.2mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.26inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 920uA |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 80V |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1K122MELZ30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.