This is a 3300uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 80VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current rating of 2400 and a leakage current of 1540uA at 5 minutes. The capacitor is designed for through hole mounting and has a snap-in termination style. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 10mm. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 80VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 80VDC |
| Ripple Current | 2400mA |
| Leakage Current | 1540@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 30 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |