This Nichicon 3.9mF radial aluminum electrolytic capacitor has a voltage rating of 80V and a tolerance of 20%. It is designed for general purpose use and has a lead pitch of 10mm. The capacitor is packaged in a radial package with a diameter of 30mm and a height of 40mm. It is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is RoHS compliant and is available in a package quantity of 200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon LGY1K392MELB40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.9mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 40mm |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 1.67mA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.6A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GY |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon LGY1K392MELB40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.